Azure ML Studio

ML Studio

A gépi tanulásra a Microsoft megoldása az ML Studio. Teljes mértékben a felhőben futó alkalmazás, így semmiféle telepítést nem igényel, bárhonnan elérhetjük a https://studio.azureml.net címen.

Nagyban megkönnyíti a munkát, hogy az egyes modulokat csak behúzzuk a munkaasztalunkra, és összekötjük őket, nem kell időt fecsérelni sok programozásra. Rengeteg gyakran használt összetevő készen van, csak paraméterezni kell őket:
Adat bemenet/kimenet, szűrők, szétválasztók, skálázók, illetve természetesen algoritmusok osztályozásra, regresszióra, klaszterizálásra, anomáliák felfedezésére.

Körbenézhetünk a Cortana Analytics Gallery-ben, ahol kész megoldásokat találhatunk gyakori problémákra:
arcfelismerés, lemorzsolódás, kézíráselemzés…

Természetesen, ha úgy érezzük, hogy nincsen számunkra megfelelő eszköz, mert egyedi dologra van szükségünk, bővíthetjük a programunkat R és Python szkriptekkel.

A továbbiakban megnézzük, hogyan lehet egy kísérletet megcsinálni elejétől a végéig, milyen alap egységeket lehet felhasználni a sikeres jóslás érdekében.

Continue reading

Azure Machine Learning Studio and data import

Az előző bejegyzésemben megnéztük, hogy mi is az a Machine Learning és egy kicsit bővebben tárgyaltuk a Supervised Learning elméletét is. (Most egy kicsit gyakorlatiasabb téma jön.)

Azure Machine Learning

A Microsoft Azure szolgáltatásban az ML rendkívül egyszerűen elérhető , és nagyon egyszerűen használható az Azure ML Studio webes környezet segítségével.
A rendszer egy “fogd és vidd” (maradjunk az angol drag-and-drop kifejezésnél) módszerrel lehet használni (azaz nem igényel túlzott kódolási tudást MÉG). A drag-and-drop módszerrel lehet egy “kísérletet” felépíteni, tesztelni és telepíteni, alkalmazni a saját adatainkon. A Studio képes a szépen felépített modellünket egy webes szolgáltatásként publikálni, így az könnyen felhasználható akár mások által is.

Mit kell tenni azért, hogy elkezdjük a munkát az Azure ML Studio felületén?

Hasznos ha rendelkezünk Azure accounttal, így csak egyszerűen bejelentkezünk (ha nem rendelkezünk windows LiveID-val akkor itt van lehetőség az elkészítésre). Azonban a rendszer ingyenesen kipróbálható egy hónapig. Mind a két opció a következő linken érhető el: Azure ML Studio

Continue reading

Azure Machine Learning and Supervised Learning

Mi is az a Machine Learning?

Mit jelent pontosan a Machine Learning (későbbeikben ML)? Ma az ML egy csomó dolgot jelent. A terület elég nagy, és gyorsan növekszik, mert folyamatosan megosztjuk és vég nélkül ágaztatjuk a különböző szakterületeket és az ML típusait.

Úgy lehetne megfogalmazni, mint egy olyan rendszer, ami a tapasztalatokból fejlődik, vagy egy olyan metódus, amely az adatot szoftverré alakítja. A lényeg minden szempontból ugyanaz, a modern adattudomány sikeresen kifejlesztette a szoftver modellek létrehozásának olyan folyamatát, amelyek óriási adathalmazokból tanulva pontos mintákat és értékeket “jósolnak” számunkra.

Tom Mitchel 1997-ben adott egy tökéletes megfogalmazást: “Egy számítógépes program tanul a tapasztalatokból, ha a programot a tapasztalati példák feldolgozása után ismételten lefuttatva bizonyos teszt feladatokon, a program teljesítménye javul.

Continue reading